Nieuw orgelbeeld in tentoonstelling Straatbeeld

Een prachtig nieuw orgelbeeld staat sinds kort te schitteren in de tentoonstelling Straatbeeld.
In oktober 2020 kocht Museum Speelklok het orgelbeeld genaamd De Turk op een veiling. Met de aankoop wist het museum te voorkomen dat het beeld mogelijk naar het buitenland zou verdwijnen. Het beeld hoort oorspronkelijk bij het gelijknamige draaiorgel De Turk, dat tegenwoordig in Deventer wordt geëxploiteerd door Stichting Draaiorgel De Turk.
Het orgelbeeld is onlangs toegevoegd aan de tentoonstelling Straatbeeld en is na de heropening te bewonderen door het publiek. Daarna zal het waarschijnlijk, na 100 jaar, worden teruggeplaatst op draaiorgel De Turk.
Het orgelbeeld
Draaiorgel De Turk werd in 1908 gebouwd door de Franse orgelfabrikant Limonaire Frères in opdracht van het Amsterdamse verhuurbedrijf van de Gebroeders Wanies. Sinds 1960 speelt het in Deventer waar het door een grote groep vrijwilligers wordt onderhouden en gekoesterd. Op 16 december 1991 werd het draaiorgel door de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur op de lijst van de Wet tot behoud van cultuurbezit geplaatst. Dit betekent dat het orgel het land niet zomaar mag verlaten.
Het gelijknamige orgelbeeld is eigenlijk geen Turk, maar is uitgedost als een Zoeaaf met een zogeheten slaapmuts op. Zoeaven waren, van eind 19de tot midden 20ste eeuw, infanteristen uit het Franse leger met een Algerijnse afkomst. In 1915 verdween het boegbeeld van het orgel, toen het werd verbouwd. De naam van het orgel bleef echter gehandhaafd.
Agenda & nieuws
-
Muzikale sinterklaasrondleidingen
18 november t/m 5 decemberMuzikale sinterklaasrondleidingen
18 november t/m 5 december -
Vanaf 15 december: tentoonstelling Maak ’t Even
15 december t/m 8 septemberVanaf 15 december: tentoonstelling Maak ’t Even
15 december t/m 8 september -
Speel de muzikale Speelklok Escape Game
Speel de muzikale Speelklok Escape Game
-
Magische Muziekmachines, de Speelklok Podcast
Magische Muziekmachines, de Speelklok Podcast
-
Kerst in Museum Speelklok
12 december t/m 7 januariKerst in Museum Speelklok
12 december t/m 7 januari -
Museum Speelklok is Kidsproof 2024
9 novemberMuseum Speelklok is Kidsproof 2024
9 november -
VOORGAANDE ACTIVITEITEN EN EVENEMENTEN ↓↓↓
VOORGAANDE ACTIVITEITEN EN EVENEMENTEN ↓↓↓
-
Kunst kijken met je oren tijdens U? festival
11 november t/m 12 novemberKunst kijken met je oren tijdens U? festival
11 november t/m 12 november -
Ontdek nieuwe klankinstallaties in de kunsthub
24 augustus t/m 5 novemberOntdek nieuwe klankinstallaties in de kunsthub
24 augustus t/m 5 november -
Koop nu je kaartje voor Museumnacht Kids Utrecht
28 oktoberKoop nu je kaartje voor Museumnacht Kids Utrecht
28 oktober